عافیت‌سوزی

عافیت چشم مدار از منِ میخانه نشین / که دَم از خدمت رندان زده‌ام تا هستم - حافظ

عافیت‌سوزی

عافیت چشم مدار از منِ میخانه نشین / که دَم از خدمت رندان زده‌ام تا هستم - حافظ

عافیت‌سوزی

من سید نورالله شاهرخی دانشجوی دکتری رشته‌ی حقوق خصوصی دوره‌ی روزانه‌ دانشگاه علامه طباطبایی تهران (رتبه‌ی 13 آزمون دکتری سال 91) ، کارشناسی ارشد حقوق خصوصی از همان دانشگاه (رتبه‌ی 21 آزمون ارشد سال 1385) ، مدرس دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری هستم. این وبلاگ در وهله‌ی اول برای ارتباط با دانشجویان و دوستانم و در وهله‌ی بعد برای ارتباط با هر کسی که علاقمند به مباحث مطروحه در وبلاگ باشد طراحی شده است. سؤالات حقوقی شما را در حد دانش محدودم پاسخ‌گو هستم و در زمینه‌های گوناگون علوم انسانی به‌خصوص ادبیات و آموزش زبان انگلیسی و نیز در صورت تمایل، تجارب شما از زندگی و دید شما به زندگی علاقمند به تبادل نظر هستم.

***
***

جهت تجمیع سؤالات درسی و حقوقی و در یکجا و اجتناب از قرار گرفتن مطالب غیر مرتبط در ذیل پُستهای وبلاگ ، خواهشمند است سؤالات درسی و / یا حقوقی خود را در قسمت اظهار نظرهای مطلبی تحت همین عنوان (که از قسمت طبقه بندی موضوعی در ذیل همین ستون هم قابل دسترسی است) بپرسید. به سؤالات درسی و / یا حقوقی که در ذیل پُستهای دیگر وبلاگ پرسیده شود در کمال احترام ، پاسخ نخواهم داد. ضمناً توجه داشته باشید که امکان پاسخگویی به سؤالات ، از طریق ایمیل وجود ندارد.

***
***
در خصوص انتشار مجدد مطالب این وبلاگ در جاهای دیگر لطفاً قبل از انتشار ، موضوع را با من در میان بگذارید و آدرس سایت یا مجله‌ای که قرار است مطلب در آن منتشر شود را برایم بفرستید؛ (نقل مطالب، بدون کسب اجازه‌ی قبلی ممنوع است!) قبلاً از همکاری شما متشکرم.

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر
آخرین نظرات

سؤالات درسی و/یا حقوقی شما (2)

چهارشنبه بهمن ۴ ۱۳۹۶، ۱۰:۳۵ ق.ظ

جهت تجمیع سؤالات درسی و حقوقی در یکجا و اجتناب از قرار گرفتن مطالب غیر مرتبط در ذیل پُستهای وبلاگ ، خواهشمند است سؤالات درسی و / یا حقوقی خود را در قسمت اظهار نظرهای ذیل همین مطلب بپرسید. ضمناً این مطلب از قسمت طبقه بندی موضوعی هم قابل دسترسی استبه سؤالات درسی و / یا حقوقی که در ذیل پُستهای دیگر وبلاگ پرسیده شود در کمال احترام ، پاسخ نخواهم داد.

نیز برای دیدن آرشیو سؤالاتی که سابقاً از من پرسیده شده و دیدن پاسخ به آنها، اینجا را مشاهده بفرمایید

لطفاً حتماً قبل از پرسیدن سؤال خود ، به نکان ذیل توجه فرمائید :

چند نکته :

    اول - ارائه‌ی پاسخ به سؤالی که ارسال می‌کنید ممکن است یک هفته به طول انجامد : سؤالات ، در نوبت پاسخگویی قرار خواهند گرفت و با توجه به مشغولیات متعددی که من دارم ، ارائه‌ی پاسخ به آنها حسب مورد ممکن است چند روز - گاه یک هفته و در موارد نادر تا ده روز حتی - به طول بینجامد ، اگر پاسخ را فوری میخواهید یا انتظار کشیدن برای دریافت پاسخ را خلاف شأن و شخصیت خودتان میدانید لطفاً سؤالات خود را با من در میان نگذارید.

  دوم - پاسخ من ممکن است اشتباه باشد : پاسخی که به سؤالات شما داده می‌شود در حدّ معلوماتِ ناقص و محدود من است و کااااااملاً محتمل است که پاسخ من اشتباه بوده یا با نظر سایر همکاران و اساتید بزرگوارم متفاوت باشد. این نکته را مدّ نظر داشته باشید. پاسخ من ، رافع مسؤولیت شما در جهت تحقیق بیشتر و بررسی جوانب امر نخواهد بود.

سوم - فقط در زمینه‌ی دروس حقوق خصوصی پاسخگو هستم : نظر به لزوم رعایت جنبه‌های تخصصی در پاسخ به سوالات ، از پاسخ ب هر نوع سؤال حقوقی در زمینه‌هایی غیر از حقوق خصوصی معذورم ؛ بنابراین سؤالات مربوط به حقوق جزا ، حقوق عمومی ، حقوق بین الملل و .... که من با آنها آشنایی ندارم را با من در میان نگذارید چون به خودم اجازه‌ی پاسخگویی به آنها را نمی‌دهم.

چهارم - از پاسخ دادن به سؤالات تمرینی و امتحانی معذورم : در برخی موارد ، اساتید محترم دانشگاه‌ها برای سنجش معلومات دانشجویان خود و نیز انجام فعالیت تمرینی ، سؤالاتی را برای دانشجویان کلاس‌های خود طرح می‌نمایند ؛ هدف از طرح چنین سؤالاتی این است که دانشجو با توجه به آموخته‌های خود ، به آن سؤال ، پاسخ دهد ؛ در چنین مواردی آنچه اهمیت دارد این است که دانشجو از طریق تفکر ، معلومات خود را محک بزند و به پاسخ برسد ؛ صحیح یا غلط بودن چنین پاسخی قطعاً در درجه‌ی دوم اولویت است ؛ با عنایت به ملاحظات فوق الذکر ، رویه‌ام بر این است که از پاسخ به سؤالات تمرینی اساتید دیگر  یا سؤالات امتحانی خودداری نمایم تا دانشجویان ، از طریق فعالیت علمی و ذهنی خود ، به پاسخ برسند. بنابراین از پاسخگویی ب این قبیل سؤالات معذورم. 

  پنجم - امکان رونویسی از کتاب‌ها در مقام پاسخگویی وجود ندارد : نظر به عدم امکان رونویسی از کتاب‌های حقوقی یا سایت‌ها ، در مواردی ک پاسخ سؤال ، قبلاً در یک کتاب یا سایت ، بیان شده ، مشخصات آن کتاب و یا آدرس آن سایت ، در پاسخ قرار داده خواهد شد.

ششم - هر روز فقط یک سؤال بپرسید : اگر سؤالی ک مطرح می‌فرمائید جنبه‌ی علمیِ محض ، دارد (یعنی مثلاً در خصوص منابع آزمون‌های حقوقی یا نحوه‌ی شرکت در آزمون‌های حقوقی نیست ؛ بلکه در بردارنده‌ی یک مطلبِ حقوقیِ محض است) لطفاً در هر وهله ، فقط یک سؤال را مطرح نموده و بین هر کدام از سؤالاتی ک مطرح میفرمائید حداقل 24 ساعت فاصله باشد ؛ علتش هم این است که من برای رعایت عدالت در پاسخگویی ، جز در خصوص برخی موارد استثنائی ، که در جای خود بیان شده‌اند ، به ترتیبِ وصول ، به کامنت‌ها پاسخ می‌دهم و این یعنی تا به کامنتِ قبلی پاسخ نداده باشم به کامنت بعدی پاسخ نمی‌دهم. در چنین شرائطی اگر یک کامنت ، حاوی چندین و چند سؤال علمی باشد که پاسخگویی ب هر کدام از آن سؤالات ، وقت زیادی می‌طلبد ، سایر بازدیدکنندگانی که کامنتی گذاشته‌اند باید برای دیدن پاسخ خود مدت مدیدی منتظر بمانند تا من به آن کامنتی ک حاوی چندین سؤال بوده پاسخ دهم ؛ ک ب نظرم این دور از عدالت است ؛ ب همین دلیل - همچنان‌که در اول این تذکر عرض کردم - ، اگر سؤالی ک مطرح می‌فرمائید جنبه‌ی علمیِ محض ، دارد لطفاً در هر وهله ، فقط یک سؤال را مطرح نموده و بین هر کدام از سؤالاتی ک مطرح میفرمائید حداقل 24 ساعت فاصله باشد.

هفتم -  آدرس کتابی که از آن نقل قول می‌کنید را ذکر کنید : اگر سؤال شما در خصوص متن مطالب یک کتاب است (مثلا قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی) برای اینکه امکان پاسخگویی دقیق‌تر و سریع‌تر مهیا باشد حتماً آدرس دقیقِ آن مطلب در آن کتاب را ذکر کنید.

هشتم - کامنت‌های جدیدتر اول هستند : کامنت‌های جدیدتر در ابتدای کامنت‌ها ، و کامنت‌های قدیمی‌تر در پایانِ کامنت‌ها قرار دارند ؛ برای دیدن کامنت خود و پاسخ آن ، به پایانِ کامنت‌ها نروید.

نهم - ارسال سؤال به صورت خصوصی = عدم پاسخگویی من : در این بخش هیچ دلیلی برای ارسال سؤال ، به طور خصوصی وجود ندارد ، خصوصی ، یعنی خصوصی ، سؤال علمی هیچ جنبه‌ی خصوصی‌ای ندارد که مایل باشید کسی آن را نبیند ؛ متأسفانه نمیدانم به چه دلیل خیلی از ماها عادت کرده‌ایم همه‌ چیز را مخفیانه و محرمانه تلقی کنیم ! علاوه بر این بر اساس قوانین بلاگ (سایتی که من از خدمات آن استفاده می‌کنم) ، کامنت‌هایی که به طور خصوصی ارسال می‌شوند قابل پاسخگویی نیستند ؛ بنابراین با توجه به اینکه من - به دلائلی که در جای خود بیان شده - از طریق ایمیل پاسخگوی هیچ کامنتی نیستم ،  ارسال سؤال به طور خصوصی مساوی خواهد بود با عدم پاسخگویی من ! نتیجه اینکه اگر مایل به دریافت پاسخ هستید سؤال خود را خصوصی ارسال نکنید.

دهم - از پرسیدن سؤالات کلی و مبهم خودداری کنید. از پرسیدن سؤالاتی نظیر اینکه «از فلان صفحه تا فلان صفحه را متوجه نشدم، توضیح دهید» یا «فلان شماره‌ی فلان کتاب را متوجه نشدم، توضیح دهید» یا «فلان موضوع رو کلاً از اول تا آخر توضیح دهید» خودداری فرمائید. به این دلیل که اولاً ممکن است من آن مطلب را کاملاً و مفصل توضیح دهم بعد شما ببینید توضیحات من اصلاً ربطی به ابهام شما نداشته و ابهام شما همچنان به جای خود باقی است؛ ثانیاً برخی مطالب را که من در کلاس در حدود یکی دو جلسه‌ی یک تا دو ساعته توضیح می‌دهم واقعاً از نظر زمانی امکانپذیر نیست که در وبلاگ در پاسخ به یک سؤال بنویسم، بنابراین چنانچه سؤالی به این نحو طرح شده باشد متأسفانه امکان پاسخگویی به آن برای من وجود ندارد. سؤالات خود را واضح، روشن و جزئی شده بپرسید‌.

یازدهم - اعتراضات خود به نمرات امتحانی را اینجا ننویسید : برای اینکه مطالب مربوط به نمرات در یک قسمت جمع شود و سایر مطالب در امان بماند! و نیز از پرسیدن سؤالات تکراری در این زمینه ممانعت به عمل آید به منظور اظهارنظر راجع به نمراتتان از قسمت اظهارنظر ذیل این مطلب استفاده کنید.

پیشنهادی، انتقادی، فحشی ، ناسزایی، هر مطلبی در زمینه‌ی نمرات کسب شده در امتحان داشتید فقط ذیل همان مطلب ، پاسخ‌گو خواهم بود.

 • موافقین ۰ مخالفین ۰
 • چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۰:۳۵ ق.ظ
 • سید نورالله شاهرخی

نظرات  (۲۱)

 1. سلام استاد.ممنون ازاینکه اهمیت دادید وپاسخ دادید.
 2. اما امیدوارم با تصحیح برگه ها شما ازمن ناامید نشید
 3. وهمچنین امیدارم امتحان ترم بهترازاین امتحان بدم وجبران کنم .
پاسخ:
 1. سلامٌ علیکم. خواهش میکنم. انجام وظیفه بود. 
 2. یک امتحان و چند تا سؤال هیچوقت از نظر من، معیار داوری در خصوص استعداد یک دانشجو نیست، مطمئن باشید.
 3. إن شاء الله.
سلام استاد..باامتحانی که امروز دادیم به کلی ازخودم وادامه تحصیل در این رشته ناامید شدم.به نظرتون میشه جبران کرد لطفأ راهنماییم کنید.
پاسخ:
سلامٌ علیکم. قوی باشید و به خودتون و من ثابت کنید که این یه اتفاق بود و توانایی جنابعالی قطعاً بسیار فراتر از این هست، مطمئن باشید دلیلی برای ناامیدی نیست. راه جبران هم هست، هم از طریق امتحان کتبی و هم از طریق گرفتن مثبت در هفته‌های باقیمانده.
 1. عرض سلام و ارادت خدمت استاد عزیز
 2. اینکه در فروشگاه های سلف سرویس بالای هر یک از اجناس قیمت آن مشخص شده است دعوت به معامله است و ایجاب فروش نیست امری مسلم است. حال اگر فرض کنیم آن برچسب های قیمت ایجاب فروش باشد و خریدار وقتی جنسی را بر می دارد به منزله قبول باشد آیا بیع واقع شده است یا خیر و خریدار دیگر نمی تواند کالای دیگری به جای آن بردارد؟ 
 3. اگر بیع واقع شده است مگر بیع عقد تشریفاتی نیست که نیازمند قبض و اقباض باشد و تا مشتری پول را ندهد بیع واقع نشده است؟
 4. با تشکر 

پاسخ:
 1. سلامٌ علیکم.
 2. اگر چنین فرض کنیم، بله. بیع واقع شده است. 
 3. خیر، بیع، عقد رضایی است. 
 4. خواهش میکنم. 
سلام استاد
قرار بود کتابای منبع ارشد و هر کتاب مفید دیگری که برای قبولی در ارشد لازم است رو معرفی کنید
پاسخ:
سلامٌ علیکم. 

در صورت تمایل لینک ذیل رو مشاهده بفرمایید 

http://snshahrokhi.blog.ir/post/937
سلام استاد
ببخشید استاد قرار بود چندتا کتاب معرفی بفرمایید،یادم رفت تو دانشگاه حضوری اسم کتابارو ازتون بگیرم،اگه امکان داره اینجا  اسم کتابارو بگید
پاسخ:
سلامٌ علیکم. کتاب؟ یادم نیست. در چه موردی بود؟ 
با عرض  سلام و خسته نباشید .
در کتاب دوره پیشرفته عقود معین جلد 1 دکتر کاتوزیان ، در  ذیل بحث شمار 50 با عنوان : آثار وعده یک طرفی .
  پاراگراف آخر صفحه 72  ، جمله ای آمده که به نظر اشتباه تایپی است در آن جمله بیان میشود که :(( ... در مورد قبول ،
وضع چنین نخواهد بود . حقی که در اثر پیش قرار داد به سود او ایجاد شده است اصولا به ورثه اش انتقال « میابد » ...))  با توجه به سیاق جملات قبل احتمالا باید به جای کلمهء  میابد کلمهء نمیابد قرار می گرفت. از شما استاد گرامی استدعا دارم در صورت وجود وقت، این موضوع را  بررسی‌  کنید  و در صورت امکان ، درستی یا نادرستی نظر بنده را اعلام کنید. 
با تشکر
پاسخ:
سلامٌ علیکم. مونده نباشید. 
عبارت، درست است و مشکلی نداره. استاد کاتوزیان می‌فرماید در مورد طرف تعهد کننده، اگر این شخص بمیره، ورثه‌ی او ملزم به رعایت این تعهد هستند و دیگه حق رد یا تأیید ندارن، در واقع مثل این است که حق رد تعهد به وراث منتقل نمیشه و اونا نمیتونن در تعهدی که مورثشون ایجاد کرده دخل و تصرف کنن، اما در مورد طرف مقابل، ورثه‌ی او میتونن تعهد یکجانبه‌ای که به سود مورثشون ایجاد شده رو قبول کنن یا اون رو نپذیرند. در واقع حق رد یا قبول تعهدی که به سود مورث ایجاد شده بود به ورثه منتقل میشه. 
حاصل بحث اینکه در عبارت، اشتباهی نیست. 
سلام وقت بخیر استاد گرامی
مراجع رسیدگی کننده به اختلافات اصلاحات ارضی کدام اند؟؟
اگر منبعی در این  خصوص هست به بنده معرفی کنید...متشکرم
پاسخ:
سلامٌ علیکم .
شورای اصلاحات ارضی ایران بر اساس ماده ۷ قانون اصلاحی قانون اصلاحات ارضی تشکیل شد. وظایف آن عبارت بود از:

تعیین روش کلی و تهیه برنامه، آیین‌نامه‌های لازم و نظارت در حسن اجرای وظایفی که در این قانون پیش‌بینی شده است
بر اساس بند ۱ مصوبه شماره ۲۷۴۰۸/ ت مورخ ۲۵ مهر ۱۳۴۱ هیئت وزیران، با توجه به ممنوعیت نقل و انتقال املاک مازاد بر حد نصاب مالکان (بر اساس تبصره ۵ ماده ۲ قانون اصلاحی قانون اصلاحات ارضی)، مرجع تشخیص مشمولیت معامله، شورای اصلاحات ارضی می‌باشد.
بر اساس ماده ۳۸ آیین‌نامه اصلاحات ارضی، چنانچه اشتباهی در تنظیم اسناد زارعین رخ داده باشد، شورای اصلاحات ارضی رای به اصلاح، اقاله یا ابطال سند خواهد داد.
بر اساس ماده ۷ قانون اصلاحی قانون اصلاحات ارضی، شورای اصلاحات ارضی به ریاست وزیر کشاورزی و عضویت ۵ نفر از صاحب منصبان وزارت کشاورزی که دارای حداقل سمت مدیر کل یا مدیر عامل باشند تشکیل می‌شود.

با افزایش تعداد پرونده‌های شورای اصلاحات ارضی و عدم امکان رسیدگی به پرونده‌ها توسط شخص وزیر، اختیارات مربوط به شورای اصلاحات ارضی مستقیماً توسط وزیر کشاورزی به رئیس سازمان امور اراضی تفویض می‌شد. پس از ادغام دو وزارت جهاد سازندگی و کشاورزی و تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، عمل تفویض اختیار توسط وزیر جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد. در پی اختلافات و ابهام‌های متعدد در پرونده‌های اصلاحات ارضی، اختیارات رسیدگی به پرونده‌های اختلافی اصلاحات ارضی در هر استان توسط رئیس سازمان امور اراضی به رئیس سازمان جهاد کشاورزی تفویض می‌شود. شورای اصلاحات ارضی که در سازمان امور اراضی تشکیل می‌شود به‌طور عام، شورای عالی اصلاحات ارضی یا شورای اصلاحات ارضی مرکز نامیده می‌شود.

اعضای شورای اصلاحات ارضی مرکز در حال حاضر به شرح زیر است:

رئیس سازمان امور اراضی (عضو و رئیس شورا)
معاون ساماندهی و توسعه سازمان امور اراضی
مدیرکل ساماندهی و تعیین تکلیف اراضی سازمان امور اراضی
مدیرکل امور حقوقی سازمان امور اراضی
یک نفر صاحب منصب وزارت جهاد کشاورزی با حداقل مقام مدیر کل (این وظیفه در حال حاضر به معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری محول شده است)
بر اساس ماده ۳۸ آیین‌نامه اصلاحات ارضی، تصحیح اشتباهات کلیه اسناد اصلاحات ارضی به شورای اصلاحات ارضی محول شده بود که با توجه به حجم بسیار زیاد پرونده‌های موجود، رسیدگی به پرونده‌ها ممکن نبود. به همین دلیل «لایحه قانونی اضافه نمودن یک تبصره به ماده ۳۸ آیین‌نامه اصلاحات ارضی» در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۵۸ تصویب شد که به موجب آن شورای اصلاحات ارضی می‌تواند تمام یا بخشی از اختیارات خود را به ۵ نفر از کارمندان واجد شرایط در استان تفویض نماید. در حال حاضر شورای اصلاحات ارضی هر استان در مدیریت امور اراضی آن استان مستقر بوده و به ریاست رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و با عضویت ۴ نفر از کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان تشکیل می‌شود. در حال حاضر مدیر امور اراضی استان به عنوان یکی از اعضای ثابت، به عنوان دبیر در شورای یاد شده حضور دارد. جهت جلوگیری از بروز اشتباه در مکاتبات اداری، شورای اصلاحات ارضی مستقر در استان «شورای ۵ نفره اصلاحات ارضی استان» و شورای اصلاحات ارضی مستقر در سازمان امور اراضی، «شورای اصلاحات ارضی مرکز» و به ندرت «شورای عالی اصلاحات ارضی» نامیده می‌شود.

به کتاب صلاحیت و احکام راجع به آن - در امور مدنی و جزائی ، به اهتمام یدالله بازگیر ، انتشارات فردوسی، چاپ اول ، چاپ گیتی - ۸۰ هم می‌تونید مراجعه بفرمایید . 
سلام استاد وقتتون بخیر 
استاد از دانشجویا شما در سال 91 هستم الان ارشد خصوصی تهران میخونم استاد درس ایین دادرسی مدنی سوالی پرسیدن وازمون خواستن براشون جوابی ببریم هرچه که مطالعه کردم به نتیجه ای نرسیدم اگه امکانش هست کمکم کنید
سوال:درچه دعاوی خوانده مکلف به طرح دعوای متقابل میباشد جوری که اثبات یکی از دعاوی منافی رسیدگی به دعوای دیگه باشد و خوانده را مجبور به طرح دعوای متقابل کند ؟گفته مثالی بزنید که نیاز به دادخواست تقابل دارد وان دادخواست زیر مجموعه عبارت (امثال انها)در ماده 142 قرار نگیرد؟

پاسخ:
سلامٌ علیکم .
با توجه به ملاحظه‌ی چهارم، که در متن اصلی نوشتم، یعنی عدم پاسخگویی به سؤالات تمرینی و امتحانی، از پاسخگویی معذورم. از جنابعالی عذرخواهی میکنم . 
و اینکه آیا شرکت توی کلاس‌ها و آزمون‌های دادآفرین، میتونه توی آزمون ارشد بهم کمک کنه؟ 
پاسخ:
خیر. فقط منابع رو بخونید. توی خونه تست بزنید. پول، خرج نکنید الکی. 
سلام استاد روزتون بخیر
 معدلم پایینه،برای آزمون ارشد و رسیدن به رتبه‌ی مورد نظرم چقدر تاثیرگذاره؟تاثیر منفی میذاره؟  خیلی نگران این موضوعم. 
پاسخ:
سلام علیکم.
20 درصد از نمره‌ی آزمون کارشناسی ارشد رو معدل می‌سازه. ولی دلیلی برای ناامیدی نیست. تلاش کنید. به چیزی که کاری در موردش نمیتونید بکنید فکر نکنید. آینده، روشن است  إن شاء الله . 
 1. سلام استاد خسته نباشید.عیدتون مبارک باشه.
 2. یه سری سوال دارم ازتون، عذر میخوام که طولانیه
 3. من دانشجوی حقوق دانشگاه آزادم و ترم ششم هستم.تصمیم دارم برای ارشد بخونم و هدفم بهشتی و دانشگاه تهران هستش. پایه‌ی ضعیفی دارم چون تا حالا خیلی کم خوندم.اما راستش سرم خورده به سنگ و میخوام شروع کنم به صورت جدی بخونم.نمیدونم برای خوندن، چه روشی داشته باشم البته مطالب شما توی سایت رو خوندم.ولی نمیدونم مثلا اول مدنی رو تموم کنم بعدش برم تجارت و بعدش برم فقه بخونم، یا اینکه همزمان اینا رو با هم بخونم.
 4. اگه قراره با هم بخونم، باید برای هر کدوم چقدر زمان بذارم
 5. و اینکه نمیدونم چجوری باید دوره کنم. مثلا وقتی امروز مدنی رو بخونم، درس امروز رو چه زمانی دوره کنم؟ اخر هر هفته؟ یعنی ذره ذره دوره کنم تا زمان کنکور؟
 6. برای دانشگاه تهران یا بهشتی یا دانشگاه‌های معتبر تهران، چه رتبه‌ای نیاز دارم؟
 7. و برای رسیدن به اون رتبه، چه درصد‌هایی باید بزنم؟
 8. قصد دارم از فایل صوتی اقای شهبازی تمام مدنی ها رو به صورت جزوه بنویسم و این جزوات و کتب اصلی رو بخونم و تست بزنم برای تجارت و دادرسی مدنی هم قصدم همینه جزوه از روی فایل صوتی بنویسم و کتاب و جزوه رو بخونم و تست بزنم به نظرتون روش خوبیه؟ 
 9. اگه روش خوبیه، اول جزوه رو بخونم و بعد کتاب، یا اول کتاب رو بخونم و بعدش جزوه؟ یا اینکه در راستای هم بخونم. مثلا مبحث به مبحث، هم از جزوه بخونم هم از کتاب
 10. عذرمیخوام خیلی طولانی شده.
 11. انشالله همیشه تندرست و موفق باشید
پاسخ:
 1. و علیکم السلام  مونده نباشید. ممنونم از جنابعالی. بر جنابعالی هم مبارک.
 2. خواهش میکنم . 
 3. با هم بخونید. 
 4. هر روز یکی دو ساعت برای هر کدوم بذارید. 
 5. توی تجربیات آقای زالی که در وبلاگ هست نوشته شده که دوره باید به چ شکلی باشه. مطالعه بفرمایید اگر باز ابهامی بود در خدمتم . 
 6. دقیقاً اطلاع ندارم متأسفانه.
 7. سال به سال بسته به سختی و آسونی سؤالات فرق می‌کنه.
 8. خیر. بجای جزوه و فایل های صوتی، کتب اصلی رو بخونید که منبع هستن. وقت گذاشتن روی جزوه، اتلاف وقت هست .
 9. روش خوبی نیست به نظرم. 
 10. خواهش میکنم. 
 11. ممنونم از جنابعالی . جنابعالی هم به همچنین . 
سلام استاد وقتتون به خیر.ببخشید استاد یه سوالی داشتم
منظور از دعوای حقوقی به معنای اخص چیه؟؟

پاسخ:
سلام علیکم  عاقبت جنابعالی به خیر.
منظور، حق مراجعه به دادگستری هست برای درخواست رسیدگی به یک اختلاف خاص. کسی که در زمینه ی یک اختلاف، حق دعواش به معنای اخص، زائل میشه ینی حق مراجعه به دادگستری برای مطالبه‌ی رسیدگی به اون دعوا رو نداره دیگه. 
سلام استاد وقتتون به خیر.ببخشید استاد یه سوالی داشتم
منظور از دعوای حقوقی به معنای اخص چیه؟؟

سلام استاد
کتاب کمک حافظه درس حقوق مدنی رو برای دوره کردن میخوام بخونم و اگر کتاب خوبی در این زمینه میشناسید لطفاً بفرمایید
ممنون از شما
پاسخ:
سلام علیکم.
متأسفانه در این زمینه کتاب خاصی رو خودم سراغ ندارم اما میتونید از تجارب نفرات برتر که توی وبلاگ هست استفاده بفرمایید.
 1. سلام استاد گرامی
 2. وقتتون بخیر
 3. میخواستم درمورد آزمون ارشد ازتون راهنمایی بگیرم. بنده یک دور کتاب تحریرالروضه رو برای متون فقه خوندم حالا که وقتم خیلی کمه دنبال یک کتاب کمک حافظه میگردم. شما آیا کتاب کمک حافظه خوبی در این زمینه میشناسید که به بنده معرفی بفرمایید؟
 4. درمورد درس حقوق مدنی هم بنده تصمیم دارم کتاب کمک حافظه دوراندیشان رو بخونم. به نظر شما مطالعه چنین کتابی مؤثره یا پیشنهاد بهتری دارید؟ کتاب نظم کاتوزیان رو هم دارم اما تا حالا نخوندمش
 5. ممنون از اینکه وقت میذارید و پاسخ میدید
پاسخ:
 1. سلام علیکم.
 2. عاقبت جنابعالی به خیر.
 3. متأسفانه خیر. ولی فکر کنم توی تجارب آقای بهنامی رتبه‌ی دوم آزمون کارشناسی ارشد، که توی همین وبلاگ هست منبعی معرفی کردن ایشون.
 4. برای دوره کردن فقط یا مطالعه‌ی اصلی به منظور فهمیدن، منظورتون هست؟
 • دانشجوی کارشناسی ارشد
  1. با سلام و وقت بخیر خدمت استاد گرامی 
  2. اینجانب یکی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد گرایش حقوق خصوصی دانشگاه ایت الله بروجردی (ورودی ۹۶)می باشم وضمنا شاگرد شما نیز در ترم یک ارشد بوده ام. در مورد ازمون وکالت و دکتری سوالاتی از شما دارم و خواستار مشورت و راهنمایی از جنابعالی هستم. 
  3. اینجانب علی رغم بسیاری از دانشجویان حقوقی که منحصرا به دادن ازمون های وکالت و قضاوت مشغول هستند به شدت مصمم به ادامه تحصیل در مقطع دکتری در همین گرایش ان هم بدون فاصله بعد از کارشناسی ارشد می باشم هر چند که افراد حقوقی اطرافم مرا از دادن ازمون وکالت منع می کنند و می گویند بجای اینکه تلاشت را برای ازمون دکتری بگذاری برای ازمون وکالت هزینه کن اما با توجه به اینکه اینجانب به شدت به تدریس در دانشگاه و انجام کار های پژوهشی علاقه مند هستم نمی توانم قید ازمون دکتری را بزنم و از طرفی هم معتقد هستم در حیطه تدریس حقوقی بهترین اساتید ؛اساتیدی هستند که مشغول امر وکالت هستند و دستی در کار های عملی دارند و لذا برای شرکت در ازمون وکالت سال ۹۷ هم مصمم هستم ؛با توجه به این توضیحات سوالی که از جنابعالی دارم این هست که ایا امکان این وجود دارد  که در این مدت هم برای ازمون وکالت اماده شوم هم برای ازمون دکتری با توجه به اینکه دروسی مثل اصول فقه ؛دادرسی کیفری و جزا در ازمون وکالت هستند اما در دکتری خیر و ازطرفی هم باید زمان جداگانه و زیادی را برای تقویت زبان انگلیسی و تدوین حداقل دو یا سه مقاله برای ازمون دکتری بگذارم و از طرفی دیگر هم باید بگونه ای برنامه ریزی کنم که تا اواخر شهریور ماه ۹۷ از پایان نامه ام دفاع کنم ؛۱.ایا جمع بندی همه این برنامه ها در طول ده ماه (برای ازمون وکالت )و یکسال (برای ازمون دکتری) از کیفیت هر دو ازمون کم نمی کند؟زیرا مصمم هستم که علاوه بر ازمون وکالت ۹۷ در ازمون دکتری همان سال نیز شرکت کنم و نمی خواهم بین ارشد و دکتری فاصله بیفتد.
  4.  ۲.منابع پیشنهادی شما برای درس حقوق تجارت و حقوق مدنی که برای هر دو ازمون کاربرد داشته باشد چیست؟(با توجه به اینکه عده ای معتقدند منابع اصلی مثل کتب دکتر اسکینی و کتب دکتر کاتوزیان بر خلاف ازمون دکتری برای ازمون وکالت کاربردی ندارد چون ازمون وکالت جنبه عملی دارد ؛ایا شما معتقد به این نظر هستید؟
  5. )۳.بدلیل اینکه اینجانب باید در کانون اصفهان که یکی از کانون های فوق العاده قدر می باشد شرکت کنم و دوستان خودم بعد از چهار یا پنج سال مطالعه متوالی موفق به قبولی در این کانون نشده اند ؛گاهی اوقات ناامیدی کامل برای قبولی در ازمون وکالت پیدا میکنم و همین امر موجب شده که به این فکرکنم که بر خلاف میل باطنی کلا قید ازمون وکالت را بزنم.
  6. در پایان ضمن پوزش بدلیل طولانی شدن عرایض بنده ممنون می شوم که اینجانب را راهنمایی بفرمایید و با بیان تجربیات خود از ازمون وکالت و دکتری بنده را از دو راهی بوجود امده خارج کنید. 
  پاسخ:
  1. سلام علیکم. عاقبت جنابعالی به خیر.
  2. در خدمت جنابعالی هستم.
  3. طبیعی هست که با یک دست نمیشه دو هندوانه برداشت، البته اونطور که جنابعالی فرمودید باید عرض کنم چهار هندوانه، چون اونطور که از فرمایشات جنابعالی برمیاد میخاید در چهار جبهه بجنگید. تدوین مقاله برای دکتری، مطالعه برای دکتری، وکالت و پایان نامه. به نظر من امکانش نیست و ممکنه خدای نکرده، زبونم لال توی هر چهار جبهه شکست بخورید. برنامه‌تون رو متمرکز بفرمایید بر اولویت‌هاتون.
  4. اگر قبلاً کتب منبع اساتید بزرگ رو نخوندید الان باید بخونید. توی وبلاگ، قسمت آزمون‌های حقوقی، منابع مد نظر خودمو نوشتم. در صورت تمایل، مراجعه بفرمایید.
  5. خیییییییییییییییییییییلی از شرکت کنندگان سیاهی لشکر هستن و توی برنامه‌ها و مطالعاتشون ضعف‌های جدی وجود داره. عدم موفقیت اونا نباید جنابعالی رو از تلاش باز بداره. با تلاش شبانه روزی هیچ هدفی دور از دسترس نیست.
  6. اگر باز سؤالی داشتید در خدمت جنابعالی هستم.
  با عرض  سلام خدمت استاد محترم. 
  درصورت امکان اگر به سوال اینجانب پاسخ بدهید بسیار سپاسگزار خواهم بود. 
  موقعیت سه اصطلاح شخصیت ، وضعیت و اهلیت در حقوق امروز نسبت به یکدیگر چگونه است ? ( منظور از موقعیت این است که به عنوان مثال  کدام یک تابع ، نتیجه و جزء دیگری است ) اگر درضمن پاسخ مثالی را هم ارائه دهید سپاسگزار خواهم بود. 
  با تشکر  پاسخ:
  شخص و شخصیت همه جا به یک معنی به کار نمی‌رود بلکه در رشته‌های مختلف علمی دارای معانی متفاوت است. در اصطلاح حقوقی شخص، موجودی است که دارای حق و تکلیف است. شخصیت از نظر حقوقی عبارت است از وصف و شایستگی شخص برای اینکه طرف و صاحب حق و تکلیف باشد قانونگذار تعیین می‌کند که چه موجوداتی صاحب حق و تکلیف و دارای شخصیت هستند.
  وضعیت، صفاتی هستن در شخصیت اشخاص، که مقنن با توجه به اون صفات، اهلیت اشخاص رو معین میکنه. مثلاً جنون، صفت یا وضعیتی است در یک شخص، که باعث میشه مقنن، مجموعه ای از احکام رو برای شخص مجنون مقرر کنه که ما در حقوق به این مجموعه ای از احکام، میگیم اهلیت. یا مثلاً تبعه‌ی خارجی بودن، صفتی است برای یک شخص، که باعث میشه مقنن، مجموعه ای از احکام رو برای فرد تبعه‌ی خارجی مقرر کنه و به اصطلاح، میزان اهلیت او رو مشخص کنه.


  اخه من پارسال ترم پنج ک بودم کنکور شرکت کردم، هیچیم زبان نخونده بودم ولی بیستو یک درصد جواب دادم ، یعنی الان روش کار نکنم؟! چون رتبه زیر بیست میخوام ، میترسم یهو نتونم بالا ۷۰ یه درسا بزنم ، دیگه زبانم سفید باشه خیلی بد میشه 
  پاسخ:
  پس زبان هم مطالعه بفرمایید. 
  سلام، تو این سه ماه مونده ب ارشد، زبان شروع کنم بخونم، یا درسایی که خوندمو بیشتر تمرکز کنم؟
  پاسخ:
  سلام علیکم. وقتی برای زبان نیست.
 • یا من اسمه دوا وذکره شفاء
  1. با عرض سلام و خسته نباشید.
  2. بنده قصد دارم در طول این تعطیلات دو هفته ای میان ترم دروس مدنی و تجارت ۴ رو مطالعه کنم.با توجه به این که ویس های تجارت چهار شما کامل است از بابت این درس مشکلی نیست.ولی در مورد مدنی خواستم بدونم که اولا دلیل شمل از انتخاب کتاب مسئولیت مدنی اقای صفایی چه بوده?.اخه اکثر سایت ها برای ازمون های مختلف حقوقی برای مدنی چهار کتاب اقای کاتوزیان رو معرفی کردند.
  3. ضمنا با توجه به این که ویس های مدنی چهار شما کامل نیست چه راهکاری را به من برای یادگیری این درس در،طول این دو هفته پیشنهاد میکنید.
  پاسخ:
  1. و علیکم السلام ، مونده نباشید.
  2. چون مطالب بیشتری رو پوشش داده، ضمناً قوانین جدیدی که بعد از رحلت آقای دکتر کاتوزیان تصویب شده، طبیعتاً در کتاب آقای دکتر کاتوزیان نیست ولی در کتاب آقای صفایی و رحیمی هست، از جمله قانون جدید التصویب مجازات اسلامی و قانون بیمه اجباری مصوب 1395.
  3. همون کتاب رو مطالعه بفرمایید.
  با عرض سلام و ادب بنده شاغل هستم و در آزمون ارشد شرکت کردم میشه خواهش کنم بفرمایید با این فرصت کوتاه آیا کتابی که بانک تست منابع حقوق خصوصی به همراه پاسخ تشریحی اونها باشه، وجود داره که بتونم تهیه کنم. سپاسگزارم. عزت مستدام 
  پاسخ:
  سلام علیکم. خیر، کتابی نداریم که همهٔ دروس رو در یک جا جمع کرده باشه متأسفانه. کتاب‌ها مختلف و متعدد هستن. ضمناً هم باید مطالب و منابع اصلی رو مطالعه بفرمایید، صرفاً تست زدن، مشکلی رو از جنابعالی حل نمی‌کنه.
  موفقیت، راه میان‌بر نداره. فراموش نفرمائید. 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">