عافیت‌سوزی

عافیت چشم مدار از منِ میخانه نشین / که دَم از خدمت رندان زده‌ام تا هستم - حافظ

عافیت‌سوزی

عافیت چشم مدار از منِ میخانه نشین / که دَم از خدمت رندان زده‌ام تا هستم - حافظ

عافیت‌سوزی

من سید نورالله شاهرخی دانشجوی دکتری رشته‌ی حقوق خصوصی دوره‌ی روزانه‌ دانشگاه علامه طباطبایی تهران (رتبه‌ی 13 آزمون دکتری سال 91) ، کارشناسی ارشد حقوق خصوصی از همان دانشگاه (رتبه‌ی 21 آزمون ارشد سال 1385) ، مدرس دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری هستم. این وبلاگ در وهله‌ی اول برای ارتباط با دانشجویان و دوستانم و در وهله‌ی بعد برای ارتباط با هر کسی که علاقمند به مباحث مطروحه در وبلاگ باشد طراحی شده است. سؤالات حقوقی شما را در حد دانش محدودم پاسخ‌گو هستم و در زمینه‌های گوناگون علوم انسانی به‌خصوص ادبیات و آموزش زبان انگلیسی و نیز در صورت تمایل، تجارب شما از زندگی و دید شما به زندگی علاقمند به تبادل نظر هستم.

***
***

جهت تجمیع سؤالات درسی و حقوقی و در یکجا و اجتناب از قرار گرفتن مطالب غیر مرتبط در ذیل پُستهای وبلاگ ، خواهشمند است سؤالات درسی و / یا حقوقی خود را در قسمت اظهار نظرهای مطلبی تحت همین عنوان (که از قسمت طبقه بندی موضوعی در ذیل همین ستون هم قابل دسترسی است) بپرسید. به سؤالات درسی و / یا حقوقی که در ذیل پُستهای دیگر وبلاگ پرسیده شود در کمال احترام ، پاسخ نخواهم داد. ضمناً توجه داشته باشید که امکان پاسخگویی به سؤالات ، از طریق ایمیل وجود ندارد.

***
***
در خصوص انتشار مجدد مطالب این وبلاگ در جاهای دیگر لطفاً قبل از انتشار ، موضوع را با من در میان بگذارید و آدرس سایت یا مجله‌ای که قرار است مطلب در آن منتشر شود را برایم بفرستید؛ (نقل مطالب، بدون کسب اجازه‌ی قبلی ممنوع است!) قبلاً از همکاری شما متشکرم.

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
  • چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷، ۰۹:۵۵ ب.ظ
    مرگ....
پربیننده ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر
آخرین نظرات

آیین دادرسی مدنی 3

جمعه بهمن ۹ ۱۳۹۴، ۰۳:۰۵ ب.ظ

اول – منبع درس:

الف - منبع اصلی :

آیین دادرسی مدنی (بنیادین ؛ ج 3) ؛ عبدالله شمس ؛ انشارات دراک

ب - منابع فرعی :

·      آیین دادرسی مدنی (دوره‌ی پیشرفته ؛ ج 3) ؛ عبدالله شمس ؛ انتشارات دراک

·      آیین دادرسی مدنی و بازرگانی ؛ احمد متین دفتری ؛ انتشارات مجد

·      مبسوط در آیین دادرسی مدنی (دوره‌ی 4 جلدی) ؛ علی مهاجری ؛ انتشارات فکرسازان

·      قانون آیین دادرسی مدنی در نظم حقوقی ایران ؛ عباس زراعت ؛ انتشارات خط سوم

ج - چند سؤال

·       علت معرفی منابع فرعی چیست؟

معرفی منابع فرعی به این دلیل است که ممکن است تمام مطالبِ تدریس شده در کلاس، در کتابِ معرفی شده به عنوان منبع اصلی وجود نداشته باشد ؛ در این صورت ، اگر دانشجو علاوه بر شنیدن مباحث کلاس ، علاقه به دیدن منبع اصلی مطلب در کتب حقوقی داشته باشد ، باید به منابع فرعی رجوع کند.

·       آیا خواندن کتاب ، ما را از حضور در کلاس ، بی نیاز می‌کند ؟

توجه داشته باشید که معرفی یک کتاب خاص به عنوان منبع، به این معنا نیست که لزوماً همه‌ی مطالبِ  تدریس شده در کلاس، در کتابِ معرفی شده هم وجود خواهد داشت؛ قاعدتاً یکی از تمایزاتِ موجود میان دبیرستان و دانشگاه، همین است! به این معنا که خواندن کتابی که به عنوان منبع درس، معرفی شده،به هیچ ‌وجه شما را از حضور در کلاس بی‌نیاز نمی‌کند.

·       آیا مطالبی که در کلاس تدریس می‌شود اما در کتاب نیست ؛ جزو مباحث امتحان هستند ؟

بله ؛ قطعاً ! آن قسمت از مطالب که در کلاس تدریس شده اما در کتاب نیست یا در کتاب به طور خلاصه نوشته شده هم به همان نحو که در کلاس، تدریس شده جزو مطالب مورد سؤال در امتحان و نیز پرسش کلاسی هست و صرفاً مطالعه‌ی مطالب کتاب، کفایت نمی‌کند.


دوم – طرح درس:

الف - همه‌ی طرح درس‌ها ، خلاصه‌نویسی‌ها و نمودارها در قالب یک فایل پی دی اف (حجم : تقریباً 2 مگابایت) : دانلود کنید

ب - فایل جزوات کاربردی حقوق (حجم : تقریباً 12 مگابایت) : دانلود کنید

مقصود از معرفی جزوات کاربردی حقوق ، اکتفا نکردن به جنبه‌های تئوریک و آکادمیک و یادگیری عملی و کارگاهی حقوق به آن نحوی که در محاکم اعمال می‌شود ، می‌باشد ؛ قوانین خاص مهم نیز قوانینی هستند که در آزمون‌های حقوقی ف به طور متوالی مورد سؤال ، قرار گرفته‌اند.

در خصوص جزوات کاربردی چند نکته لازم به توجه است :

·    مطالب جزوات کاربردی ، در پرسش و پاسخ کلاسی ، لحاظ شده اما بجز در مواردی که خلاف آن ، تصریح شود ، در امتحان ، مد نظر قرار نخواهند گرفت. در مورد آن قسمت از جزوات کاربردی که قرار نیست در امتحان ، مورد سؤال قرار گیرد در صورت تمایل می‌توانید در هنگام پاسخ به سؤالات امتحان از اندوخته‌های خودتان از این جزوات ، استفاده نمایید.

·    در صورت وجود تعارض بین مطالب جزوات کاربردی از یکسو ومطالب کتاب معرفی شده یا مطالب تدریس شده در کلاس از سوی دیگر ، مطالب کتاب و کلاس ، معیار خواهد بود.


سوم - خودخوان:

نکته‌ی اول منظور از خودخوان، قسمت‌هایی از کتابِ معرفی شده است که به لحاظ تنگی وقت ترم و سایر موارد متفرقه! موفق به تدریس آن نمی‌شویم اما به لحاظ اهمیت بحث، دانشجو باید آنها را مطالعه کند، این مباحث در پرسش کلاسی مورد پرسش قرارگرفته و جزو امتحان پایان ترم هم مورد لحاظ قرار می‌گیرند؛ اگر در مورد این مباحث، اشکالی داشتید می‌توانید هر جلسه بپرسید.

نکته‌ی دوم این فهرست ، نهایی نیست ؛ امکان حذف کردن از مطالب خودخوان ، یا اضافه کردن به آنها در طول ترم وجود دارد. خواندنِ خودخوان‌های فوق ، برای امتحان کافی نیست ؛ لیست نهایی در کلاس ، به صورت هفته به هفته ارائه خواهد شد.

با توجه به نکات فوق ، فهرست مطالب خودخوان به قرار ذیل اعلام می‌شود :

ردیف

از

تــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا

1

شماره‌ی 5

شماره‌ی 122

2

شماره‌ی 165

شماره‌ی 227

3

شماره‌ی 292

شماره‌ی 377

4

شماره‌ی 396

شماره‌ی 416

 


چهارم – حذفیات:

هر چیزی که تدریس نشده و جزو خودخوان‌ها و جزوات کاربردی هم نباشد !


پنجم – سایر موارد:

ندارد فعلاً !

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • جمعه ۹ بهمن ۱۳۹۴، ۰۳:۰۵ ب.ظ
  • سید نورالله شاهرخی

نظرات  (۲)

چه اینده ای؟همتون یه مشت لیسانس بیکارید حتی فوق لیسانس بیکار........
پاسخ:
ممنونم از کامنت جنابعالی.
سلام استادامیدوارم حالتون خوب باشه واقعا برای دانشگاه لرستان خصوصا رشته حقوق متاسفم که 7مهرهم رد شد ولی کماکان هیچ کلاسی تشکیل نشده این قضیه خیلی منو آزار میده امیدوارم در آینده نزدیک بهتربشه واقعا آیندمون درخطره
پاسخ:
سلام ؛ ممنونم ؛ والا کلاسای من ک تشکیل شده همشون ؛ از بزرگوارانِ دانشجو هم ک پرسیدم فرمودن یکی دو تای دیگه از کلاساشون هم تشکیل شده این هفته.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">