عافیت‌سوزی

عافیت چشم مدار از منِ میخانه نشین / که دَم از خدمت رندان زده‌ام تا هستم - حافظ

عافیت‌سوزی

عافیت چشم مدار از منِ میخانه نشین / که دَم از خدمت رندان زده‌ام تا هستم - حافظ

عافیت‌سوزی

من سید نورالله شاهرخی دانشجوی دکتری رشته‌ی حقوق خصوصی دوره‌ی روزانه‌ دانشگاه علامه طباطبایی تهران (رتبه‌ی 13 آزمون دکتری سال 91) ، کارشناسی ارشد حقوق خصوصی از همان دانشگاه (رتبه‌ی 21 آزمون ارشد سال 1385) ، مدرس دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری هستم. این وبلاگ در وهله‌ی اول برای ارتباط با دانشجویان و دوستانم و در وهله‌ی بعد برای ارتباط با هر کسی که علاقمند به مباحث مطروحه در وبلاگ باشد طراحی شده است. سؤالات حقوقی شما را در حد دانش محدودم پاسخ‌گو هستم و در زمینه‌های گوناگون علوم انسانی به‌خصوص ادبیات و آموزش زبان انگلیسی و نیز در صورت تمایل، تجارب شما از زندگی و دید شما به زندگی علاقمند به تبادل نظر هستم.

***
***

جهت تجمیع سؤالات درسی و حقوقی و در یکجا و اجتناب از قرار گرفتن مطالب غیر مرتبط در ذیل پُستهای وبلاگ ، خواهشمند است سؤالات درسی و / یا حقوقی خود را در قسمت اظهار نظرهای مطلبی تحت همین عنوان (که از قسمت طبقه بندی موضوعی در ذیل همین ستون هم قابل دسترسی است) بپرسید. به سؤالات درسی و / یا حقوقی که در ذیل پُستهای دیگر وبلاگ پرسیده شود در کمال احترام ، پاسخ نخواهم داد. ضمناً توجه داشته باشید که امکان پاسخگویی به سؤالات ، از طریق ایمیل وجود ندارد.

***
***
در خصوص انتشار مجدد مطالب این وبلاگ در جاهای دیگر لطفاً قبل از انتشار ، موضوع را با من در میان بگذارید و آدرس سایت یا مجله‌ای که قرار است مطلب در آن منتشر شود را برایم بفرستید؛ (نقل مطالب، بدون کسب اجازه‌ی قبلی ممنوع است!) قبلاً از همکاری شما متشکرم.

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
 • چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷، ۰۹:۵۵ ب.ظ
  مرگ....
پربیننده ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر
آخرین نظرات

آیین دادرسی مدنی 2

سه شنبه مهر ۷ ۱۳۹۴، ۰۹:۳۶ ق.ظ


اول – منبع درس :

الف - منبع اصلی :

آیین دادرسی مدنی – دوره‌ی بنیادین – جلد دوم – دکتر عبدالله شمس – انتشارات دراک

ب - منابع فرعی :

·         آیین دادرسی مدنی – دوره‌ی پیشرفته – جلد دوم – دکتر عبدالله شمس – انتشارات دراک

ج - چند سؤال

·         علت معرفی منابع فرعی چیست؟

معرفی منابع فرعی به این دلیل است که ممکن است تمام مطالبِ تدریس شده در کلاس ، در کتابِ معرفی شده به عنوان منبع اصلی وجود نداشته باشد ؛ در این صورت ، اگر دانشجو علاوه بر شنیدن مباحث کلاس ، علاقه به دیدن منبع اصلی مطلب در کتب حقوقی داشته باشد ، باید به منابع فرعی رجوع کند.

·         آیا خواندن کتاب ، ما را از حضور در کلاس ، بی نیاز می‌کند ؟

توجه داشته باشید که معرفی یک کتاب خاص به عنوان منبع ، به این معنا نیست که لزوماً همه‌ی مطالبِ تدریس شده در کلاس ، در کتابِ معرفی شده هم وجود خواهد داشت ؛ قاعدتاً یکی از تمایزاتِ موجود میان دبیرستان و دانشگاه ، همین است ! خواندن کتابی که به عنوان منبع درس ، معرفی شده ، به هیچ‌وجه شما را از حضور در کلاس بی‌نیاز نمی‌کند.

نیز در نظر داشته باشید که آن قسمت از مطالب که در کلاس تدریس شده اما در کتاب نیست یا در کتاب به طور خلاصه نوشته شده هم به همان نحو که در کلاس، تدریس شده جزو مطالب مورد سؤال در امتحان و نیز پرسش کلاسی هست و صرفاً مطالعه‌ی مطالب کتاب ، کفایت نمی‌کند.

دوم – طرح درس:

الف - همه‌ی طرح درس‌ها ، در قالب یک فایل پی دی اف (حجم : تقریباً 2 مگابایت) : دانلود کنید

ب –  تعرفه‌ی خدمات قضایی در سال 1395 : دانلود کنید (صفحات 35 و 42 تا 44 کتاب را بر اساس تعرفه‌ی جدید ، اصلاح کنید)

ج -فایل جزوات کاربردی حقوق به انضمام قانون جدید نحوه‌ی اجرای محکومیت‌های مالی ، مصوب 1394 (حجم : تقریباً 14 مگابایت) : دانلود کنید

د - نمودار حضور وکیل در دادگاه‌ها : دانلود کنید

مقصود از معرفی جزوات کاربردی حقوق ، اکتفا نکردن به جنبه‌های تئوریک و آکادمیک و یادگیری عملی و کارگاهی حقوق به آن نحوی که در محاکم اعمال می‌شود ، می‌باشد ؛

در خصوص جزوات کاربردی چند نکته لازم به توجه است :

·     مطالب جزوات کاربردی ، در پرسش و پاسخ کلاسی ، لحاظ شده اما در امتحان ، مد نظر قرار نخواهند گرفت. البته بدیهی است در صورت تمایل می‌توانید در هنگام پاسخ به سؤالات امتحان از اندوخته‌های خودتان از این جزوات ، استفاده نمایید.

·     در صورت وجود تعارض بین مطالب جزوات کاربردی از یکسو و مطالب کتاب معرفی شده یا مطالب تدریس شده در کلاس از سوی دیگر ، مطالب کتاب و کلاس ، معیار خواهد بود.

سوم - خودخوان:

نکته‌ی اول منظور از خودخوان، قسمت‌هایی از کتابِ معرفی شده است که به لحاظ تنگی وقت ترم و سایر موارد متفرقه! موفق به تدریس آن نمی‌شویم اما به لحاظ اهمیت بحث، دانشجو باید آنها را مطالعه کند، این مباحث در پرسش کلاسی مورد پرسش قرارگرفته و جزو امتحان پایان ترم هم مورد لحاظ قرار می‌گیرند؛ اگر در مورد این مباحث، اشکالی داشتید می‌توانید هر جلسه بپرسید.

نکته‌ی دوم این فهرست ، نهایی نیست ؛ امکان حذف کردن از مطالب خودخوان ، یا اضافه کردن به آنها در طول ترم وجود دارد. خواندنِ خودخوان‌های فوق ، برای امتحان کافی نیست ؛ لیست نهایی در کلاس ، به صورت هفته به هفته ارائه خواهد شد.

با توجه به نکات فوق ، فهرست مطالب خودخوان به قرار ذیل اعلام می‌شود :

ردیف

از

تــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا

1

شماره‌ی 48

شماره‌ی 72

2

شماره‌ی 136

شماره‌ی 355

3

شماره‌ی 411

شماره‌ی 465

4

شماره‌ی 512

شماره‌ی 544

5

شماره‌ی  587

شماره‌ی624

چهارم – حذفیات:

هر چیزی که تدریس نشده و جزو خودخوان‌ها و جزوات کاربردی هم نباشد !

پنجم – سایر موارد :

حجم مطالب بسیار زیااااده در این درس ؛ از همین اول ترم جدددددی بگیرید قضیه رو ک اصصصصلن شوخی بردار نیس ! واگذار کنید ب بعدها آخر ترم هییییچ کاری از دستتون بر نمیاد..... از ما گفتن !

 • موافقین ۰ مخالفین ۰
 • سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴، ۰۹:۳۶ ق.ظ
 • سید نورالله شاهرخی

نظرات  (۳)

با سلام خدمت استاد شاهرخی چرا طرح درسی که در کانال ارسال کردید به طور کامل با مطالب تدریس شده تطابق ندارد از بعد  اظهار نامه مطالبی که تدریس میشود در طرح درس پیدا نمیکنم
پاسخ:
سلامٌ علیکم.
چون فقط تا همون اظهارنامه، طرح درس رو پاکنویس کردم و گذاشتم توی کانال. مطالب پس از اون، طرح درسش توی کانال نیست. 
 1. سلام استاد. پس آیین دادرسی مدنی1 چی؟
 2. کارشناسی دو تا آیین دادرسی مدنی داره یا سه تا؟؟؟؟؟؟
 3. کتابی معرفی نمیکنین؟
پاسخ:
 1. سلام ؛ مطلب مربوطه رو در وبلاگ قرار دادم ؛ رجوع بفرمائید اینجا.
 2. سه تا.
 3. معرفی کردم.
سلام استاد.وقتتون بخیر.واسه این درس تو هفته اول جبرانی میذارید؟؟؟
البته با تاکیدی که کردید واسه این درس بعید میدونم جبرانی نداشته باشه...اگه هست لطفا اطلاع بدید چون الان یه عده بلا تکلیف موندیم...و از اینجا که این درس خیلی مهمه اگه جبرانی داره بگید که حتما خودمونو برسونیم تا2یا3جلسه عقب نمونیم...
پاسخ:
سلام ؛ ممنونم ؛ ب سؤال جنابعالی قبلن اینجا پاسخ دادم ؛ در صورت تمایل مشاهده بفرمائید.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">